מכישלון להצלחה

מאת: מאסטר איל ינילוב

מאת: מאסטר איל ינילוב

אייל קשור בעולם הקרב-מגע משנת 1974, ומרצה ומכשיר מדריכים מאז שנת 1981. כנשיא וכמדריך ראשי של KMG, איל עומד בראש ארגון עולמי הפועל בכ-60 מדינות, עם למעלה מ- 1500 מדריכים ועשרות אלפי לקוחות – פרטיים, ממשלתיים, וחברות מסקטורים שונים.

מרכיב חשוב, ולפעמים לא מטופל מספיק, בעולם אומנויות הלחימה הוא זה הנוגע באספקט של אימונים מנטאליים הנוגעים בפחד מכישלון, פחד אשר חוסם אפשרות להצלחה. זהו מרכיב שאנו מחשיבים ככזה שנחוץ לגעת בו באימון הקשור בעולם העסקים בכלל ובעבודה עם מנהלים בפרט.

הקרב-מגע, כשיטת לחימה פרקטית, ריאליסטית, טקטית וטכנית נוגעת ביסודה בדרכי אימון להתמודדות עם מצבי המסכנים חיים. לשם כך היה צריך לפתח ולייצור שיטות סימולציה מתאימות, שכן לא נגיע באימון (וגם לא ננסה להגיע) למצבי הקיצון אליהם אנו שואפים להיות מוכנים, בדיוק כשם שלא באמת נהיה מצויים בסדנת מנהלים במצבי הלחץ והדילמה בעלי ההשלכות האישיות, העסקיות והארגוניות המשמעותיות בהם נתקל במסגרת העבודה היומיומית.

כדי ליצור בכל זאת תהליך של שיפור קיימת משמעות רבה מאוד לאימון מנטלי ייחודי, ותחת קטגוריה זו נכנסת מתודת האימון המנטלי מכישלון להצלחה.

זהו תרגיל מחשבתי, שאין בו מרכיב פיזי מסוכן. מגדירים בו סיטואציה מסוימת בה על האדם להגדיר את פעולותיו, אך במכוון הוא צריך להתחיל בתרחיש בו המהלכים בהם נקט, או אף בחוסר תגובה, מביאים לכישלונו. עליו לחזור על הסיטואציה בראשו מספר פעמים, לרוב 5-8 פעמים, כשבכל פעם הוא נוהג מעט אחרת, משפר התנהלות, ומשם משפר ביצועים, עד כדי ניצחון מוחלט והצלחה מזהרת בסיום. כלומר: הוא חווה שלל תוצאות במהלך התרגול ובתרגול חוזר של אותה סיטואציה – החל בכישלון מהדהד, דרך הפסדים קלים או תוצאות חיוביות, וכלה בהצלחה מרשימה. בפועל התרחשה הקהיית הרגישות לתוצאה שלילית ולכישלון.

על תרחיש ההצלחה המסיים אפשר לחזור פעמים רבות בהתאם למידת השאיפה להעצים אותה (5 פעמים לפחות, ואפילו 50 פעמים), אך האלמנט המעניין והחשוב בתרגיל כולו הוא עצם העובדה שהאדם נוכח גם בתרחישי ההפסד והכיר בנזקים האפשריים של מקרה כזה. ברגע שהם אינם עוד בגדר אפשרות עלומה אלא ברורים ונוכחים מולו כאילו חווה אותם ממשית- הרי שהפחד מהם נמוג בחלקו. החשש העיקרי- החשש מהתרחיש השלילי הלא-נודע – התפוגג.

שתפו

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email